Zakup działki pod budowę domu – Dlaczego z pośrednikiem bezpieczniej?

Wybór działki pod budowę wymarzonego domu to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. 

Prowadząc biuro nieruchomości od kilku lat obserwuję, że nabywcy bardzo często kierują się sercem i emocjami wybierając lokalizację pod budowę domu, ale częściej powinni kierować się rozumem i gruntownie przemyśleć wybór miejsca, gdzie stanie ich dom. Często zauroczeni miejscem i okolicą, chcą podjąć pochopne decyzje i mogą przeoczyć wady nieruchomości, które w perspektywie czasu mogą znacznie utrudnić, a czasem uniemożliwić korzystanie z nieruchomości, bądź też znacznie zwiększyć koszt budowy.

Doświadczony pośrednik działając w interesie swojego klienta zwróci uwagę na wady nieruchomości. Mogą to być:

  • brak dostępu do drogi publicznej;
  • złe warunki gruntowe wiążące się z wymianą gruntu;
  • brak dostępu do mediów;
  • ukształtowanie terenu;
  • tereny zalewowe;
  • roszczenia i ograniczenia na rzecz osób trzecich;
  • konieczność wyłączania działek z produkcji rolnej lub leśnej i opłaty z tym związane;
  • uciążliwe sąsiedztwo;
  • planowane inwestycje celu publicznego;
  • brak możliwości zabudowy działki (itp.)

Będąc na urlopie spotkałam się z osobą ze swojej rodziny, która kilka miesięcy wcześniej dokonała zakupu działki. Działka wydawała się być dla nich idealna, położona na wzniesieniu, z pięknym widokiem na okolicę, z dala od innej zabudowy. Po fakcie okazało się, że działka nie posiada dostępu do drogi publicznej. Działkę kupili. I co dalej? W tej sytuacji na szczęście okazało się, że poprzedni właściciel zgodził się na zwrot pieniędzy i wyszli z tego bez bardzo dużej straty finansowej. Dokonali zakupu innej działki, ale już z biurem nieruchomości.

Jak kupić działkę budowlaną bez wad?

Sprawdzać, pytać, porozmawiać z sąsiadami, zapoznać się z dokumentami przed zakupem, a nie na ostatnią chwilę w kancelarii notarialnej, a najlepiej całą procedurę powierzyć zaufanemu i sprawdzonemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.

Przede wszystkim pamiętać należy, że umowa zakupu każdej nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego!

Najważniejsze informacje o zakupywanej działce znajdziemy w księdze wieczystej (położenie, wielkość, dane o właścicielach, obciążenia i ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością i dane o ewentualnych obciążeniach hipotecznych) i w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile taki plan dla danego obszaru został uchwalony. Jeżeli dla danego obszaru uchwalono plan to wyczytamy z niego jakie jest przeznaczenie działki, jaki budynek na niej możemy znieść, jaka będzie jego powierzchnia zabudowy, kąt nachylenia dachu, linia zabudowy, zaopatrzenie w media itp.

Jednak do sprawdzenia pozostaje jeszcze cała lista innych dokumentów i warunków, dlatego dla Waszego bezpieczeństwa, w celu zaoszczędzenia czasu i dla gwarancji dobrego zakupu zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz